Jedlá z vajec pripravíme jednoducho a často nás ušetria od hladu v rannom zhone. Je ťažké uvariť vajcia? Mnoho kuchárov však robí nešťastné chyby, ktorých výsledkom je jedlo bez chuti, alebo dokonca až nejedlé.
Vajíčka môžete pripraviť na viacero spôsobov: všetky druhy miešaných vajec, smažené, omelety, vajcia natvrdo … A každé jedlo má svoje vlastné kuchárske triky. Povieme vám o najčastejších chybách v pri varení vajec.
Príprava na liatinovej panvici
Pražanie vajec na liatinovej panvici je asi najčastejšou chybou. Všetci kuchári radia, aby ste si takúto panvicu nevybrali, inak tretina miešaných vajec zostane prilepená na dne panvice. Aby ste tomu zabránili, musíte naliať veľa oleja, čo kazí chuť jedla a nie je to ani zdravé. Miešané vajcia je lepšie pripraviť na nepriľnavej panvici. Existujú dokonca aj špeciálne panvice na prípravu miešaných vajec a omeliet.
Vajcia pripravené na silnom plameni
Vajcia uvaríme rýchlo, preto ich nerobte pri vysokej teplote. V opačnom prípade budú vaše miešané vajíčka suché a bez chuti. Správne je zahriať panvicu na strednom plameni a potom do nej naliať vajíčka. Hneď ako ich nalejeme, teplotu znížime ešte viac, prípravou pri nízkej teplote sa jedlo rovnomerne uvarí a nevysuší.
Miešanie na panvici
Mnoho ľudí najskôr rozbije vajcia priamo na panvicu a potom ich premieša varechou. Toto nie je správny postup. Najprv rozbijeme vajcia do samostatnej misky, premiešame a potom ich nalejeme do panvice. V opačnom prípade budú miešané vajíčka neatraktívne a hrudkovité.
Pridanie octu
Mnohé recepty na pošírované vajcia vyžadujú pridanie malého množstva octu do pošírovacej vody, aby sa urýchlil proces varenia. V radách je kus pravdy. Je však lepšie pridať ocot priamo do vajec: rozbite vajíčko do pohára, pridajte ocot a potom ho nalejte do vody. To skutočne urýchli proces varenia.
Teplota vody
Teplota vody má veľký význam. Na varenie pošírovaných vajec by voda nemala vrieť, mala by byť tesne pod bodom varu. Ak bude voda prudko vrieť, bielko môže prasknúť a žĺtok vytiecť. V opačnom prípade , ak voda nebude dostatočne horúca, žĺtok sa môže oddeliť od bielka.
Pri príprave natvrdo uvarených vajec by sa nemali vkladať do vriacej vody. Keď vyberieme vajcia z chladničky a vložíme ich do vriacej vody, v dôsledku silného teplotného rozdielu praskne škrupina. Odporúčame odstrániť hrniec z plameňa po zovretí vody. A zvyšných 10 minút len necháme vajcia postáť v horúcej vode. Jej teplota je dostatočne vysoká na to, aby vajíčka uvarila, no zároveň
nechala žĺtok mäkký a drobivý.
Pridávanie soli
Pri väčšine jedál sa soľ pridáva do vody ešte pred uvarením jedla. Ale v prípade pošírovaných vajec toto pravidlo neplatí. Soľ môže zničiť štruktúru vaječného bielka. Preto musíte takéto vajcia osoliť po uvarení, bezprostredne pred podávaním.
Čerstvosť vajec
Je jasné, že pokazené vajíčka nikto neuvarí. Čím bližšie je dátum spotreby, tým je bielko redšie a tekutejšie. Na prípravu natvrdo uvarených a pošírovaných vajec by sa preto mali používať vajcia, ktoré nie sú staršie ako 3 dni.
Hotové vajíčka podávame neskôr ako sme ich uvarili
Pripravila som miešané vajíčka, ale zjedla som ich až po 5 minútach. Samozrejme som ich nechala na panvici, aby nevychladli. Toto je častý a veľký omyl. V horúcej panvici sa miešané vajcia budú naďalej variť, alebo lepšie povedané, sušiť. Preto , aby ste jedli chutnú a teplú praženicu, musíte ju preložiť na tanier a prikryť fóliou.
Toto sú najčastejšie chyby pri varení vajec. Aby ste si vychutnali skutočne chutné jedlá, skúste tieto chyby nerobiť.
Zdroj: sovet-ok.ru