Prečo sa ráno cítime zle a čo s tým robiť

Prečo sa ráno cítite zle a čo s tým robiť
Prečo sa ráno cítite zle a čo s tým robiť

Nevoľnosť sa môže sa vyskytnúť z tisíc dôvodov. Prinášame vám prehľad najbežnejších stavov, ktoré môžu spôsobiť nevoľnosť ráno alebo bezprostredne po prebudení.

Nízka hladina cukru v krvi

Ak ste nejedli dlhšie ako 12 hodín, máte veľmi nízku hladinu cukru v krvi. Z tohto dôvodu sa po prebudení môžete cítiť slabí, s nevoľnosťou a závratmi.

Stáva sa to aj ľudom s cukrovkou, ktorí nemali čas jesť.

Čo s tým robiť

Aby ste sa vyhli výkyvom hladiny cukru v krvi  a cítili sa lepšie, je potrebné vypestovať si zvyk raňajkovať. Ak sa nemôžete naraňajkovať okamžite, majte poruke niečo sladké, aby ste sa občerstvili a zlepšili svoju pohodu.


Dehydratácia

Niekedy nám môže byť nevoľno v dôsledku dehydratácie. Zároveň môžeme pociťovať závraty a slabosť.

Čo s tým robiť

Napite sa vody a všeobecne sa snažte piť viac, aby sa vám to nestávalo. Dodržiavajte pitný režim počas dňa.


Opilosť

Nevoľnosť spojená s účinkami alkoholu, pri ktorej dochádza k poklesu cukru v krvi a dehydratácii.

Čo s tým robiť

Najlepšie je poznať mieru. Ale ak ste už pili, potom si naraňajkujte čím doplníte hladinu cukru a pite dostatok tekutín po celý deň. Pri bolesti hlavy pomôže anestetikum napríklad na báze ibuprofénu , paracetamolu alebo kyseliny acetylsalicylovej.


Nedostatok spánku

Ak ste nedostatočne vyspatí , cítite sa oslabení a môže to viesť aj k nevoľnosti.

Čo s tým robiť

Tu je len jedna rada, musíte dostatočne a pravidelne spať, aj keď sa to zdá to nemožné, pretože nedostatok spánku vedie k ďalším problémom. Napríklad s pozornosťou, náladou, imunitou a dokonca aj sexuálnym životom.


Stres

Niekedy je od stresu nielen nevoľno, ale vedie aj k zvracaniu. Je to o hormónoch, ktoré sa produkujú, keď sa bojíme. Napríklad adrenalín pôsobí na autonómny nervový systém, takže naše telo vstúpi do režimu „boj alebo útek“.  A pretože v tomto stave svaly potrebujú krv oveľa viac ako zažívací trakt, trávenie sa spomaľuje a môže sa objaviť nevoľnosť.

Čo s tým robiť

Snažte sa udržať úzkosť pod kontrolou, pravidelne jesť a cvičiť. Tak budú  prejavy stresu obťažovať oveľa menej.


Tehotenstvo

U tehotných žien býva častá ranná nevoľnosť. Najčastejšie sa tak deje v počiatočných štádiách tehotenstva  ale niekedy sa vyskytuje aj po 12 týždňoch. Často ju spôsobí zápach alebo určité jedlá.

Čo s tým robiť

Len počkať na druhý trimester.Nevoľnosť pomôže zmierniť aj konzumácia pravidelného malého občerstvenia  a pridanie zázvoru do bylinkového čaju.


Infekcie uší

Vo vnútornom uchu je vestibulárny systém, ktorý hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy tela. Ak je v tejto oblasti alebo v blízkosti zápal, môže sa objaviť nevoľnosť a závraty.

Čo s tým robiť

S bolesťou v uchu, závratmi a nevoľnosťou musíte kontaktovať otorinolaryngológa.


Výtok z nosa a sinusitída

Časť výtoku z nosa a slín neustále tečie do hltane. Ale telo je na to zvyknuté, takže nič necítite.

Ale ak je z nejakého dôvodu výtok väčší a silnejší, objaví sa nevoľnosť alebo chronický kašeľ . Stáva sa to napríklad pri prechladnutí a sinusitíde (zápale dutín). Najviac zo všetkého je to cítiť po spánku, keď človek dlho leží.

Čo s tým robiť

Ak sa nevoľnosť objavila súčasne s teplotou a cítite tlak v lícach a čele a bolesti hlavy, je lepšie pre každý prípad navštíviť lekára.


Choroby zažívacieho traktu

Mnohé choroby žalúdka a čriev spôsobujú nevoľnosť, a to aj ráno.

Napríklad pri gastroesophageálnom refluxe sa obsah žalúdka vracia späť do pažeráka, hltana a úst,  a to najmä v noci. To môže spôsobiť kašeľ, pálenie záhy a nevoľnosť.

Nevoľnosť je tiež častým príznakom zápchy. Vyskytuje sa preto, že jedlo stagnuje nielen v črevách, ale aj v žalúdku.

Čo s tým robiť

Ak sa často ráno cítite zle, mali by ste sa obrátiť na lekára. Ten vás vyšetrí a skontroluje, či máte nejaké chronické ochorenia.


Vedľajší účinok niektorých liekov a chemoterapie

Väčšina liekov môže spôsobiť nevoľnosť. Lieky pôsobia na zodpovedajúce oblasti mozgu alebo priamo v zažívacom trakte. Najčastejšie sa tento vedľajší účinok vyskytuje  u:

  • kardiovaskulárnych liekov
  • antibiotikách
  • liekov na chemoterapiu
Čo s tým robiť

Ak si myslíte, že nevoľnosť je spôsobená liekmi, obráťte sa na svojho lekára, aby vám nastavil  vhodnejšie dávkovanie alebo čas na užívanie lieku, alebo ho možno nahradil podobným, ktorý nespôsobuje tieto pocity. V žiadnom prípade nerušujte ani nemeňte lieky bez súhlasu lekára.

Okrem toho, rovnako ako u iných typov nevoľností , môžete si trochu pomôcť, ak budete jesť v malých porciách, dávať prednosť zdravým potravinám, piť veľa tekutín a vyhýbať sa nepríjemným zápachom.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku!

Zdroj: lifehacker.ru


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *